november 24, 2009

Mõeldes kilbile


Meie udune pilt- kilp kahe sõbraga

Üle mitme nädala saime oma paneeliprojekti liikmetega füüsiliselt kokku ja pidasime koosolekut. Hea vaheldus meilindusele.

Vahepeal on on selgunud, et paneelide paigutamine vana raamatukogu ja tulevase tudengimaja katusele on sutsu raskendatud (muinsuskaitse tõttu), aga kõik on veel läbirääkimisel, nii et jääme lootma parimale.

Neljapäeval (19.11.2009) panime(Priit, Maarja, Rein, Mikk, Heigo) rõhku päikesepaneelide elektroonikale vajaliku kilbi ehitamisele. Üritasime Reinu toodud kilpi mahutada kahte akut, inverterit (vajalik 240 v saamsieks) ja akulaadijat(päikeseenegia salvestamiseks akudesse). Proovikiviks sai siis akude paigutamine kilpi (2 erinevat lahendust). Esimene võimalus: kaks akut üksteise peale (selleks vaja nende vahele väike riiul ehitada); teine võimalus: kilp külili ja akud kõrvuti.

Võib juba ettetõttavalt ära öelda, et jäime esimese variandi juurde, kuna teise variandi puhul oleks pidanud akude plastmassist ääri sutsu väiksemaks nüsima, et nad kõrvuti ära mahuks (ja ka siis)ei oleks saanud 100% kindel olla, et nad ikka mahuvad kõrvuti + boonuseks esimese variandi puhul toimivad tuulutusaugud ka õigesti.

Ega me kohe selle mõttega ei leppinud, et riiul vahele meisterdada. Proovisime ikka mõlemat moodi, et kindlad olla. Mõõtsime üht- ja teistpidi. Selgus, et tegu millimeetrite mänguga. Järelikult oli vaja teooriast praktikasse minna- pressisime siis akud kilpi kõikvõimalikes poosides. Kui panime akud külje peale seisma, siis hakkas hapet üsna suurel hulgal välja voolama... Reageerisime kiiresti ja pühkisime põranda paberist lappidega puhtaks. Samas hiljem selgus, et ei tegutetud piisavalt kiiresti ja targasti- järgmisel päeval lagunesid Priidul püksid jalast. Oi see võis lõbus olla! Saades vastava sisulise kirja, siis läksin kohe ka oma pükse vaatama. Ja oh ennäe imet- rohelised püksid olid põlvest punaseks tõmbunud (kilpi puhastades toetasin põlvega eelnevalt happest puhastatud põrandale). Tegijatel juhtub!

Mikk teadis kohe oma keemiku kogemusest kommenteerida, et sellistel juhtudel avaldubki mõju hiljem. Bakaõppe ajal oli laboris ikka juhtunud, et uued augud kitlis ilmnesid järgmisel tunnil.
Veel teadis ta öelda, et happele ruttu reageerides (ohtra veega pestes) jõuab mõju leeveneda. Ja hoiatuseks (+ teadmiseks) , kui peate aga tugevate leelistega kokku puutuma, siis nende mõju on oluliselt karmim. Eriti vältida silma sattumist, sest on väga suur pimedaks jäämise oht! Vot nii!

Peale kiirreageeringut avasime aku peal asetsevad kaaned ja keerasime kruvid pisut kõvemini kinni, kuid jätsime ruumi ka gaaside väljapääsuks. Loodame, et see kuidagi akude tööd ei mõjuta...

Võib järjekordselt järeldada, et see paneelide kokkupanek pole nalja asi!

Sellel nädal tahame kilbi valmis ehitada ja seadmed sisse paigutada (kinnitada). Kirjutamiseni!

november 23, 2009

SAKi Sügisloengud vol 3

Käesoleval teispäeval 24.11.2009 kell 18.00 tutvustab Argo Loopman aka Abhirama oma nägemust "Tuleviku ühiskonnakorraldusest" ruumis V-105

november 08, 2009

SAKi Sügisloengud vol 2

Sarja teine loeng pealkirjaga "Poliitika ja juhtimine" toimub 10.11.2009 kell 18.00 ruumis V-105, sellel korral on meie ees Rein Järvelill.

november 05, 2009

SAKi Sügisekskursioon 2009

Meil on heameel teatada, et sel aastal toimub Sügisekskursioon Tartus 13 - 15 november.
Külastame Maaülikooli katsemaja, TÜ Tehnoloogiainstituuti, Aardla katlamaja, firmat Tervemaja OÜ, TTÜ Tartu Kolledžit ning naudime loodust Kirna matkarajal.

Täpsem info: www.saklubi.ee
Registreerumine: karine@saklubi.ee

oktoober 28, 2009

SAKi Sügisloengud

Ka sellel aastal korraldab SAK novembrikuu teisipäevadel Sügisloengute sarja. Peetri algatusel on selle aasta läbivaks teemaks majanduse ja inimeste säästev/säästlik juhtimine.

Loengud algusega 18.00 toimuvad novembrikuu teisipäevadel ruumis V-105

Kui kõik läheb plaanide kohaselt, siis on tulemas loengud teemadel "Alternatiivne mõtlemine rahast", "Säästev suhtumine inimressurssi", "Playtechi kogemus inimressursijuhtimisel" ja "Tuleviku ühiskonnakorraldus"

Juhtuda võib kõike, st olge valmis ka üllatus loenguks. Püsige lainel!

oktoober 26, 2009

SAKi kaheksas sünnipäev!

Spordi, naeru, peenete söökide, kookide ja tantsurohke sünnipäev on maha peetud.
Suured tänud kõigile endistele ja praegustele SAKi liikmetele ning sõberorganisatsioonidele tulemast. Tänud TTÜ Fotoklubile pildistamast, pildid siin, TTÜ Mäeklubile meelespidamast ja muidugi ka saalihoki võitu vormistamast ning Ollallaale muusika eest hoolitsemast:)

Mõningaid fotomeenutusi leiab ka meie alternatiivgaleriist siit

Jällenägemiseni ühistes tegemistes TTÜs ja mujal!

september 23, 2009

Liimi jälgede eemaldamine ja liimimine 23.09.2009

Ahoi, kõik huvilised!

Tänasel kaunil kolmapäevasel õhtul oleme jälle jõudnud SAKi kontorisse. Seoses käimas oleva koosolekuga (teemaks sügisekskursioon) on meid üsna mitu: Karine, Tõnu, Priit, mina ning huvilised Maarja ja Joel.



Päeval toimetasid Mari-Liis ja Joonas päikesepaneelide infotabloo kallal- mõtlesid ja joonestasid (nagu tipikatele kombeks- joonlaud ühes käes, pliiats teises). Ning esimene variant on paberil! Juhhei! Homme läheb meie usin Priit taaskord Plundi juurde.

Enne koosoleku algust puhastasime eelmisel nädalal liimitud päikesepaneeli "pigist" ehk superliimist. Kes noaga, kes atsetooniga (taaskord kõik uksed ja aknad avatud). Tasapisi valmistume ka teise ja kolmanda paneeli liimimiseks.

Eelmises sissekandes unustasin mainida, et kontorisse on jõudnud ka midagi suurt. Midagi nii suurt, et osa peab lausa ukse taga olema. Siinkohal olgu mainitud, et räägin päikesepaneelide alusraamidest. Raamide peale kinnitame õige nurga all meie ilusad päikesepaneelid. Raamide projekteerimine toimus Tõnu ja Reinu koostöös.



Samal ajal kui meie siin arutame (ja mina kirjutan), siis Priit viilib. Sõna otseses mõttes viilib. Ja ma kahtlustan, et ta viilib minu eelmise nädala asju üle. Proovin seda mitte isiklikult võtta... Käisin just Priidu kõrval ja õppisin õigesti viilima (vähemasti teoorias). :)



Kaia jõudis kontorisse ja teeb teed. Koosolek jätkub.
Rein saabus (ja ilma fotokata! ai-ai-ai). Õnneks ei unustanud ta ennast maha.
Ja Heigo jõudis nüüd samuti. Hakkas teine kohe usinasti kaablite pingelangu arvutama.

Sisetunne ütleb, et täna saavad kõik kolm paneeli endale uued alumiiniumist U-profiiliga raamid.

Kirjutamiseni!